یکی از اولین وسایلی که برای ارتباطات مورد استفاده انسان قرار می گرفته است پرچم بوده است . اطلاعات بدست آمده حاکی از آن است که از صفحات فلزی یا تیرکهای چوبی هم به عنوان پرچم استفاده می کردند که منظور آن علائم نیز همان پرچم پارچه ای است که امروز رایج است . وسایل ارتباطی عام، ولی خاص است این موضوع برای پرچم هم صادق است . تمامی مردم جهان از این وسیله برای برقراری ارتباط و رسانیدن معانی ذهنی خود استفاده می کنند ولی هر گروهی در قالب یک تفکر مستقل دارای قلمروئی می باشد و پرچم خود را دارد .بوسیله پرچم حاکمیت هر قلمروئی مشخص می شود.
به نظر می رسد پرچم هم مانند زبان که عام ، ملی خاص است در تمام زمینه های ارتباطی کاربرد دارد ولی از قلمروئی به قلمروی دیگر کلمات و لهجه های آن متفاوت شده و معانی آن متفاوت می گردد. اگر با این پیش فرض که برای طراحی پرچم می بایست از بالاترین سطح اهمییت عناصری که در فرهنگ مادی و غیر مادی یک قلمرو وجود دارد استفاده شود پس می بایست به دنبال عللی گشت که دارای بالاترین تاثیر گذاری است و به صورت نماد در قالب رنگ و طرح بر روی پرچم نقش بسته است .
از کنار هم قرار گرفتن این نمادها یک نماد دیگری به نام پرچم شکل می گیرد که در هنگام نصب و اهتزاز در هر مکانی پیام برگرفته از فرهنگ قالب یک قلمرو را به نمایش می گذارد. قلمروی مورد مطالعه در این تحقیق پرچم اما م حسین می باشد.
در این تحقیق به بررسی علل شکل گیری پرچم امام حسین (ع) می پردازیم و از میان علتهای بسیاری که می تواند بر شکل گیری پرچم نقش داشته باشد مذهب ، فرهنگ غیر مادی ، حکومت و مردم را به عنوان علل موثر بر روی رنگ ، طرح در نظر گرفته شده است و نقش ابعاد مختلف پرچم در نحوه استفاده آن نیز مورد نظر می باشد .
پرچم امام حسین مظهر استقامت وپایداری و ایثار می باشد. و نشانه بندگی و از خود گذشتن در برابر خداوند.
امام حسین به فریاد اسلام رسید و بعد از شهادت وی قیامش تبدیل به اسوه ای جهانی شد و رهبران زیادی از دل این قیام سر بیرون آوردند .اگر امام حسین قیام نمی کرد نه تنها ننگ و عار نصیب اسلام می شد واز اسلام اسمی باقی نمی ماند بلکه کل دنیا تبدیل به با تلاق ظلم و فساد می شد.
در این تحقیق این کلمه ها را مورد بررسی قرار می دهیم ؟
کل یوم عاشورا و کل یوم کربلا ،احب الله من احب حسینا ،ثار الله ،ابا عبد الله ،حسین منی و انا من حسین،ماه محرم ،ویزگی ماه محرم

لینک دانلود فایل PDF مربوط به پست:۰۸_emam_hossein