پرچم عبارت از یک نشانه یا علامتی است که از پارچه درست می شود. ضمناً باید قابل حمل بوده و جائی نصب شود و یا بتواند به اهتزاز در بیاید. پرچم به منظور متمایز کردن افراد یک ملت یا سازمانی خاص، حمل شده یا به کار می رود.
پیشینه استفاده از پرچم در بین قبائل، چه در جنگ و چه در صلح، به روزگار باستان باز می‌گردد. آن گونه که از منابع تاریخی بر می‌آید، تمدن‌های گوناگون، شرق و غرب از آن بهره می‌جسته‌اند هر چند به طور دقیق مشخص نیست که نخستین بار استفاده از آن توسط چه کسی و در چه زمانی بوده است.
در مصر باستان تیر چوب بلندی را حمل می کرده اند که مجسمه فلزی یک پرنده یا یک حیوان و یا هر چیز دیگری، در بالای آن قرار داشته است. اولین پرچم های پارچه ای که در دنیا ساخته شد، توسط چینی ها و هندی ها بود. معروفست که چینی ها، ۱۱۰۰ سال قبل از میلاد، دارای پرچم پارچه ای بوده اند.
در اوایل حکومت روم، سربازان رومی، تیرهای چوبی که شکل و ترکیب حیوانات مختلف در بالای آنها نصب شده بود، با خود حمل می کردند. بعد آنها هم شروع به استفاده از پرچم های پارچه ای نمودند.
در قرون وسطی، پرچم از هر نوعی، در اروپا بسیار متداول شد. سربازان جنگ های صلیبی، در جنگ های مذهبی با خود پرچم حمل می کرده اند. بعضی از خانواده های سلطنتی و اشرافی هم از پرچمی که علامت مخصوص خانوادگیشان را داشت، برای مشخص کردن خود استفاده می نمودند.
در تاریخ بشریت پرچم از جایگاه ویژه ای برخوردار است. پرچم نماد گروهی از مردم یا ملتی می باشد که آنان را از بقیه متمایز می سازد. به هنگام جنگها به دلیل فقدان وسائل ارتباطی مابین فرماندهی و نیروهای درگیر در میدان نبرد، پیامها به وسیله پرچم به آنها ارسال می شد. اگر پرچم سقوط می کرد، جنگجویان متوجه می شدند که ارتش آنان نیز شکست خورده است. لذا نگهداری از آن اهمیت خاصی داشت.
پر واضح است که پرچم، به دلیل اینکه نماد همبستگی لشکر بوده، یکی از اهداف دشمن برای از بین بردن پرچم‌دار و به زمین انداختن پرچم برای تضعیف روحیه جنگاوری لشکر مقابل به شمار می‌رفته‌است. در بسیاری از جنگ‌ها یکی از منصب‌های مهم، «پرچم‌داری» بوده‌است چرا که پرچم نشانی از همبستگی در عمل و اتحاد در شعار بوده است.
نام هر کشور در حقیقت در بر دارنده ریشه قومیت، سابقه تاریخی، سرگذشت ملی، ویژگی های فرهنگی و … است. نام هر کشور مشخص کننده محدوده حاکمیت و قلمرو، شمول کاربرد، مرز خودی از بیگانهو … می باشد.پرچم و نشان هر کشور نیز همانند نام آن در شناخت آن کشور مفید و موثر است.
پرچم هر کشور چکیده و خلاصه ای از طرز تفکر و تلقی یک ملت درباره خود است. همچنین نشان دهنده انگیزه ها و آرمانهای یک ملت برای خویش می باشد، بیانگر نحوه تفکر سیاسی، مذهبی و فلسفی یک ملت به شمار می آید، مشخص کننده امکانات بالقوه و بالفعل مادی و معنوی یک ملت محسوب می گردد.
نظر به اهمیت خاص پرچم، همگان پرچم را عزیز و محترم می شمارند و بدان به دیده حرمت و دلبستگی می نگرند. آن چنانکه هر کشوری برای به کار بردن و بر افراشتن پرچم مراسمی خاص همراه با تشریفات و ترتیبات معین را در نظر می گیرد و به تناسب مکان و زمان و موضوع مورد نظر خویش از پرچم به نحو شایسته و بایسته استفاده می نماید.
رنگ هایی که در پرچم ملی کشورها به کار برده می شوند معانی و مفاهیم متفاوت و گاه متضادی را می رسانند و دسته بندی کردن مفهوم و معنی رنگ در پرچم کشورها خالی از اشکال و مسامحه نیست. با این وجود، می توان وجوه مشترکی را در رنگ پرچم برخی کشورهای جهان اسلام اغلب رنگ سبز را می توان یافت، که نشانه تعلق خاطر مردم آن کشور نسبت به دین مبین اسلام است. در پرچم کشورهای کمونیستی و یا سوسیالیستی رنگ قرمز یافت می شود که نشانه ای از کمونیسم و یا انقلاب مارکسیستی به شمار می آید و در پرچم کشورهای آفریقایی و یا آمریکایی لاتین رنگ سیاه نشاته سیاه پوست بودن مردم این کشورهاست. دیگر وجوه مشترکی که در زمینه رنگها می توان در پرچم کشورها تشخیص داد این است که رنگ سبز در پرچم کشورهای غیر مسلمان نشانه ای از ثروت طبیعی، جنگل و یا کشاورزی و رنگ زرد در پرچم برخی کشورها نشانه معدن، ثروت زیرزمینی و یا خورشید تابان است و رنگ قرمز شجاعت، ایثار و پایمردی در راه رسیدن به استقلال و یا برادری را می رساند. در پرچم برخی از کشورها رنگ آبی نشانه آسمان صاف و روشن و رنگ سفید نشانه صلح، برادری و امید به آینده شمرده شده است. در کشورهایی که آئین مسیحیت در آنها متداول است، معمولا رنگ به خصوصی را به این عنوان نمی توان یافت، بلکه از علامت صلیب اغلب استفاده شده است.
هر کشوری یک پرچم با نماد و رنگهای مخصوص به خود دارد،که بیانگرافکار سیاسی، آرزوها،مذهب فرهنگ غیر مادی ، فلسفی و به نوعی بیان کننده وضعیت تاریخی ،جغرافیایی، فرهنگی در سرنوشت یک ملت است.اما نکته ای که باید به آن اشاره شود این است که به وجود آمدن یک نماد به یکباره صورت نمی گیرد.
پرچم ملتها از نظر شکل ظاهری و ترکیب رنگ تفاوت بسیاری با هم دارند . نمادها و رنگهای به کار رفته در پرچم هر کشوری بیان کننده نوع فرهنگ و آداب و رسوم آن کشور است.
در این تحقیق به بررسی علل شکل گیری پرچم شرکت آب و فاضلاب استان تهران می پردازیم و از میان علتهای بسیاری که می تواند بر شکل گیری این پرچم نقش داشته باشد، مذهب، فرهنگ غیر مادی، حکومت و مردم را به عنوان علل موثر بر روی رنگ و طرح در نظر گرفته شده است و نقش ابعاد مختلف پرچم در نحوه استفاده آن نیز مورد نظر می باشد.
همچنین در این تحقیق به دنبال یافتن علت وجود رنگ های آبی و سفید و بکار گیری آیه قرآنی ” و جعلنا من الماء کل شی حی ” ( از آب هر چیز را زنده گردانیدیم ) و چرایی طراحی دایره ای آن هستیم که در قالب متغیر های مستقل مذهب ، فرهنگ غیر مادی ، مردم و حکومت بررسی خواهد شد.
لذا بهتر می باشد تا حدودی با شکل گیری شرکت آب و فاضلاب استان تهران و وظایف آن آشنا شویم .
شرکت آب و فاضلاب استان تهران مسئولیت توزیع آب شرب و بهداشتی و جمع آوری بهداشتی فاضلاب مناطق شهری استان تهران را برعهده دارد. اگر چه این استان با ۱۸۹۰۰ کیلومتر مربع مساحت حدود ۱٫۲ درصد وسعت کشور را تشکیل می دهد، ولی با داشتن حدود ۱۴ میلیون نفر جمعیت که ۹۲% آن را جمعیت شهری تشکیل می دهد، حدود ۲۰% جمعیت کشور را در خود جای داده است. از نظر تقسیمات کشوری ۱۳ شهرستان و ۵۴ شهر در محدوده استان قرار گرفته اند. از نظر صنعتی نیز حدود ۴۴ درصد صنایع کشور در استان تهران قرار دارد. علاوه بر موارد فوق قرار گرفتن مرکز سیاسی و وجود مراکز حساس کشور در این استان اهمیت و حساسیت مسئولیت شرکت را در انجام وظایف خدمت رسانی دو چندان نموده است. شرکت آب و فاضلاب استان تهران وظایف محوله را از طریق ۸ شرکت زیرمجموعه شامل شرکت های آب و فاضلاب شهر تهران، غرب استان تهران، شرق استان تهران، جنوبشرقی استان تهران، جنوبغربی استان تهران، شهرها وشهرک های غرب استان تهران و شرکت فاضلاب تهران انجام میدهد. شرکت مجموعاً دارای ۵۱۵۰ نفر پرسنل دائم و مدت معین بوده، همچنین از خدمات ۲۶۰۰ نفر پرسنل در چهارچوب شرکت های خدماتی استفاده می کند.از نظر میزان بارندگی استان تهران با داشتن میانگین ۲۳۰ میلی متر بارندگی دراز مدت سالانه جزو استان های با بارندگی متوسط کشور قراردارد. میزان آب تجدید پذیر استان حدود ۴٫۲ میلیارد متر مکعب در سال می باشد که با توجه به جمعیت بسیار بالای استان سرانه تجدید پذیر بسیار پایینی را برای استان ایجاد می کند. این رقم که در حال حاضر معادل ۳۵۰ متر مکعب در سال به ازای هر نفر می باشد، در مقایسه حدود یک شششم مقدار آن در کشور است. این در حالی است که بر طبق استانداردهای جهانی حجم سرانه منابع تجدیدپذیر زیر ۵۰۰ مترمکعب در سال نمایانگر بحران مطلق و تنش شدید آبی در منطقه است.
این شرکت در سال گذشته جمعیتی بالغ بر ۳۲۶٫۷ هزار نفر، معادل ۳ درصد از جمعیت شهری کل استان را تحت پوشش خدمات خود داشته که ۱۰۰ درصد آب مورد نیاز خود را توسط ۷۳ حلقه چاه از منابع زیرزمینی تامین کرده است. پیشبینی نیاز آبی آن در سال جاری ۲۳٫۸ میلیون مترمکعب بوده و برآورد جمعیت تحت پوشش آن ۳۵۹٫۴ هزار نفر می باشد.

لینک دانلود فایل PDF مربوط به پست: ۱۹_ab_va_fazelab